Logo Zespołu Placówek Oświatowych - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka i Przedszkole w

Dzień Języka Ojczystego

28 lutego w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Języka Ojczystego. Nauczyciele języka polskiego – p. Dorota Wasilewska i p. Bożena Żak–Fudalewska postarały się, aby uczniowie dostrzegli, jak zmienił się sposób komunikowania na przestrzeni lat. To właśnie w tych zmianach dzieci i młodzież mają swój największy udział. To święto przypomniało nam o pięknie polskiej mowy, zmotywowało do refleksji nad poprawnością językową. Język polski to nasze dziedzictwo, nasza kultura i historia. Nie możemy o tym zapominać i zbytnio ulegać panującym trendom. 

Uczniowie zaprezentowali dialogi. Słuchacze mieli zwrócić uwagę na to, jak zmienił się sposób komunikacji, doboru słów, a także forma spędzania czasu wolnego na przestrzeni kilkunastu lat; głównie wśród młodzieży. 

Szczególnych wzruszeń dostarczył nam występ uczennicy klasy VII – Roksany Sątur-Chłodnickiej, która słowami pieśni - ,,Tu wszędzie jest moja Ojczyzna” zmotywowała zgromadzonych do dbałości o staranność wypowiedzi w języku polskim. 

Zwrócono również uwagę na poprawność interpunkcji w wypowiedziach. Coraz częściej napotykamy wpisy na portalach społecznościowych czy komunikatorach pozbawione interpunkcji. A przecież przecinek ma znaczenie!

Nauczycielki przygotowały quiz językowy dotyczący poprawnego użycia trudnych form wyrazów w codziennych sytuacjach komunikacyjnych. Uczniowie udowodnili, że na języku polskim ,,nie bujają w obłokach”, lecz słuchają. 

Były też,,łamańce” językowe, z którymi zmierzyli się przedstawiciele wszystkich klas. 

Ogłoszone zostały wyniki szkolnego konkursu literackiego - ,,Mamy głowę na karku” zorganizowany przez p. Bożenę Żak-Fudalewską w ramach innowacji pedagogicznej - ,,Kultura języka na co dzień”.

Udział w nim wzięli uczniowie z klas V-VIII, którzy ,,dali z siebie wszystko”, ,,puścili wodze fantazji” kreatywnie wykorzystując prezentowane wcześniej na stronie szkoły i gazetce szkolnej frazeologizmy. 

Napisanie prace wymagało główkowania, aby użyć dane wyrażenia we właściwym kontekście.

Prace były pełne humoru, pomysłowości, ,,zabawy słowem”. Uczestnicy stanęli na wysokości zadania i tym samym ,,zebrali laury”. 

Wszyscy zaangażowani w to przedsięwzięcie otrzymali dyplomy i drobne upominki, które wręczyła im p. dyr. Joanna Modras-Nowacka.

 

 A oto autorzy zwycięskich prac:

I miejsce – Mateusz Maj z klasy V

II miejsce – Anna Zielińska z klasy VII

III miejsce – Gabriela Zalewska z klasy VII

Gratuluję zwycięzcom. Dziękuję wszystkim uczestnikom.

Wasze zaangażowanie sprawiło, że konkurs okazał się ,,strzałem w dziesiątkę”.

Przed nami dalsza praca i przygotowania do konkursu o tytuł Mistrza poprawnej polszczyzny - ,,Znać dobrze po mowie, co się dzieje w głowie”.

Kto wygra tym razem? Każdy, kto pracuje nad własnymi słabościami, poprawnością językową w mowie i piśmie już jest zwycięzcą, bo najważniejsza dewiza, to wiara w samego siebie.

Pamiętajmy, że język polski to nasz skarb, dlatego dbajmy o niego każdego dnia. To sposób wyrażania samego siebie, budowania swojego wizerunku. Oby Dzień Języka Ojczystego trwał każdego dnia. 

Bożena Żak-Fudalewska

Galeria zdjęć

Piosenka patriotyczna w wykonaniu uczennicy kl. 7. Prezentacja rozmowy z dawnych lat. Uczniowie prezentują dialog - przykład współczesnego slangu młodzieżowego. Uczniowie kl. 4 prezentują kolejny dialog. Reprezentanci kl. 6-8 biorą udział w Teście Poprawnej Polszczyzny. Zmagania z frazeologizmami. Pani Dyrektor wręcza nagrody uczestnikom konkursu. Uczniowie odbierają nagrody za udział w konkursach. Uczennice kl. 6 nagrodzone w konkursie za ciekawe opowiadania.
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności