Logo Zespołu Placówek Oświatowych - Publiczna Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka i Przedszkole w

Uroczysta akademia z okazji Dnia Niepodległości

W dniu 12.11.2024 r. z okazji Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole odbyła się wyjątkowa akademia. Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego śpiewania hymnu narodowego. Atmosfera była podniosła, a cała sala przygotowana na wyjątkową lekcję patriotyzmu. Sceneria chłopskiej chaty, autentyczne rekwizyty oraz emocjonalne występy uczniów pozwoliły doświadczyć historii w wyjątkowy sposób.

Przedstawiono losy wiejskiej rodziny, głęboko przesiąkniętej patriotyzmem, która podczas I Wojny Światowej przeżywa dramat rozstania – wymarsz ojca i syna na front. W domu rodziny ukrywał się poeta, który wzmacniał w domownikach poczucie patriotyzmu i budził w nich nadzieję na odzyskanie niepodległości. Symbolem wolnej Polski stał się Biały Orzeł, którego pisk, rozbrzmiewający w sercach Polaków, nie pozwalał zapomnieć o pragnieniu wolności. Na scenie pojawił się również kot, symbolizujący bierność niektórych mieszkańców wsi, którym los ojczyzny był obojętny. Postawę tych ludzi dobitnie oddały słowa kota: „Mnie tam wszystko jedno, byle miska była pełna”.

Muzyka i taniec budowały nastrój oraz emocje, a piosenki ściśle związane z fabułą wzbogaciły uroczystość o dodatkowy wymiar przeżyć. Poruszające słowa utworów i ich melodyjność przypomniały nam, jak cenną wartością jest wolna Polska.

Dzięki tej podróży w czasie można było lepiej zrozumieć poświęcenie tych, którzy przez cały okres zaborów oddawali swoje życie, walcząc o naszą wolność. Wszyscy uczestnicy akademii docenili wartość niepodległości i zrozumieli, jak istotne jest pielęgnowanie pamięci o tych, którzy o nią walczyli. Rodzice, nauczyciele i uczniowie wychodzili z uroczystości poruszeni i pełni zadumy nad wartością patriotyzmu oraz poświęceniem dla ojczyzny.

Iwona Turek

Galeria zdjęć

Pani Dyrektor wita zebranych. Nie idź na wojnę w wykonaniu Roksany. Piosenka Aby ktoś mógł żyć w wykonaniu Jaromira. Taniec orła w wykonaniu uczennic z klasy szóstej. Uczniowie podczas występu – scena w tradycyjnej wiejskiej chacie. Taniec z flagami w wykonaniu uczniów z klasy trzeciej. Nikola w piosence Biały Orzeł
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności