Dzień Języków Obcych
Europejski Dzień Języków to międzynarodowe święto ustanowione z inicjatywy Rady Europy, obchodzone w całej Europie corocznie 26 września. Jego celem jest zachęcanie Europejczyków do poznawania kultury innych krajów oraz propagowanie zalet różnorodności językowej.
W naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języków Obcych 6 października. Wydarzenie to miało na celu zachęcenie uczniów do nauki języków obcych.
Obchody rozpoczęły się od wykonania piosenki w języku angielskim przez uczniów klasy trzeciej. Następnie uczniowie klasy siódmej przedstawili najważniejsze informacje dotyczące Europejskiego Dnia Języków oraz zaprezentowali zabawną scenkę: „Jak nauka języków wygląda z perspektywy nastolatka? Warto czy nie warto ?” Dowiedzieliśmy się, jakie są zalety znajomości jezyków obcych: angielskiego, hiszpańskiego, francuskiego, niemieckiego i włoskiego, a także, że języki te mają sporo wspólnego z pysznym jedzeniem.
Brawa za odwagę należą się uczniom z klas drugiej i trzeciej za odegranie przed starszymi kolegami i koleżankami scenek w języku angielskim. Dzieci udowodniły, że potrafią się przywitać z obcokrajowcami, zapytać o drogę.
Na koniec uczniowie z klas V-VII wzięli udział w quizie. Odpowiadali na pytania z czterech kategorii:
- Tekst o kulturze – o jakim kraju mowa?
- Pytanie z angielskiej widowni – odpowiedź po angielsku
- Zdanie w języku obcym - jaki to język?
- Jakiego kraju to flaga?
Uczniowie dobrze poradzili sobie z różnymi zadaniami, wykazali się wiedzą dotyczącą krajów i języków. Najciekawszym zadaniem okazało się odczytanie zdań w języku czeskim, japońskim, hiszpańskim i niemieckim. W trakcie quizu odkryliśmy litery tworzące hasło „Języki łączą ludzi”.
Dzień Języków Obcych był świetną zabawą dla uczniów i nauczycieli. W przyjaznej atmosferze uczniowie mogli poczuć się bardziej pewni siebie w posługiwaniu się językami oraz bardziej zmotywowani do nauki języków obcych.
J.Komańska, M.Franus

