Święto Narodowe Trzeciego Maja.
Święto Narodowe Trzeciego Maja to ważny dzień w kalendarzu polskich świąt narodowych. Waga święta została podkreślona m.in. uczynieniem tego dnia wolnym od pracy. W kraju organizuje się szereg uroczystości i pochodów, które mają przypomnieć, jak istotnym wydarzeniem było uchwalenie Konstytucji 3 Maja 1791 roku.
Konstytucja 3 Maja była pierwszą w nowożytnej Europie i drugą na świecie – po amerykańskiej. Państwo polskie, coraz słabsze, nękane już wówczas działaniami zaborców, miało na nowo dołączyć do grona nowoczesnych, sprawnie zarządzanych organizmów państwowych. Konstytucja zmieniła ustrój państwa z monarchii elekcyjnej na monarchię dziedziczną, wprowadziła będący dziś ogólnoświatowym standardem konstytucyjnym trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczyła też znacząco demokrację szlachecką, zrównała w prawach politycznych mieszczan i szlachtę a chłopom zapewniła ochronę państwa.
Pod zaborami i w okresie okupacji niemieckiej Polacy obchodzili majowe święto w warunkach konspiracji, pod groźbą utraty wolności a nawet życia. Majowe święto uroczyście obchodzono przez cały okres II Rzeczypospolitej. Władze komunistyczne marginalizowały znaczenie rocznicy uchwalenia konstytucji, 3 maja przestał być świętem. Próby manifestacji patriotycznych podejmowanych tego dnia przez działaczy opozycji demokratycznej były tłumione przez milicję. Sejm X kadencji, już w czasach III Rzeczypospolitej, w formie ustawy zdecydował o przywróceniu temu dniu świątecznego charakteru.
Od 1990 r. Polacy ponownie mogą swobodnie radować się świętem narodowym.
https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/komunikat.xsp?documentId=65A8A3E33352C6F8C125855C00505405
Akt konstytucji możemy zobaczyć na stronie Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych:
https://pamiecpolski.archiwa.gov.pl/konstytucja-3-maja-1791/
Warto zapoznać się z filmem edukacyjnym z serii „ Ożywione obrazy” Konstytucja 3 Maja 1791 roku:
https://www.youtube.com/watch?v=GTy_ixII3Qw
Swoje wiadomości na temat Konstytucji 3 Maja możemy sprawdzić i poszerzyć dzięki stronie e- podręczników.
Konstytucja 3 Maja – e – podręczniki: https://epodreczniki.pl/a/konstytucja-3-maja/D14citlTB